Kanadensare - Massor med kanadensare

Sveriges Ambassad i Kanada

Sveriges Ambassad i Kanada

Den svenska ambassaden i Kanada ligger i den kanadensiska huvudstaden Ottawa.

Kanada är en mycket vidsträckt land och omkring 340 000 klanadensare har svensk bakgrund i en eller annan form. Strax över 2000 röstberättigade svenska medborgare bor och arbetar i Kanada. Därför finns det också ett antal svenska konsulat i Kanada.

Ambassaden i Ottawa

Den svenska ambassaden i Ottawa finns på följande adress.

Ambassaden i Ottawa

Embassy of Sweden
377 Dalhousie Street, Suite 305
Ottawa, ON K1N 9N8
Canada
Mail: sweden.ottawa@gov.se
Webb: Sverige Ambassad i Ottawa

Svenska konsulatet i Calgary

Sverige har ett konsulat i Calgary i provinsen Alberta
Consulate of Sweden c/o Dentons
850 - 2nd Street SW
Calgary AB T2P 0R8
Canada
calgary@swedishconsulates.ca

Svenska konsulatet i Edmonton

Svenska konsulatet i Edmonton

Sverige har ett konsulat i Edmonton i provinsen Alberta
Consulate of Sweden
13614 100 Avenue
Edmonton, Alberta T5N 0H9
Canada
edmonton@swedishconsulates.ca

Svenska konsulatet i Halifax

Sverige har ett konsulat i Halifax i provinsen Nova Scotia
Consulate of Sweden c/o McInnes Cooper
1300-1969 Upper Water Street Purdy's Wharf Tower II
PO Box 730
Halifax, NS B3J 2V1
Canada
halifax@swedishconsulates.ca

Svenska konsulatet i Montreal

Sverige har ett konsulat i Montreal i provinsen Québec
Consulate of Sweden c/o MT Services
1000 de La Gauchetière Street West, Suite MZ 400
Montreal, QC H3B 0A3
Canada
montreal@swedishconsulates.ca

Svenska konsulatet i Québec City

Svenska konsulatet i Québec City

Sverige har ett konsulat i Québec City i provinsen Québec
Consulate General of Sweden c/o Stein Monast, LLP
70 Dalhousie Street, Suite 300
Quebec, QC G1K 4B2
Canada
quebec@swedishconsulates.ca

Svenska konsulatet i Regina

Sverige har ett konsulat i Regina i provinsen Saskatchewan
Consulate General of Sweden
2550-15th Avenue, Suite 325
Regina, SK S4P 1A5
Canada
regina@swedishconsulates.ca

Svenska konsulatet i Toronto

Svenska konsulatet i Toronto

Sverige har ett konsulat i Toronto i provinsen Ontario
Consulate of Sweden
2 Bloor Street West
Quebec, QC G1K 4B2
Canada
quebec@swedishconsulates.ca

Svenska konsulatet i Vancouver

Sverige har ett konsulat i Vancouver i provinsen British Columbia
Consulate of Sweden
#1480-1188 West Georgia Street
Vancouver, BC V6E 4A2
Canada
vancouver@swedishconsulates.ca

Svenska konsulatet i Winnipeg

Svenska konsulatet i Winnipeg

Sverige har ett konsulat i Winnipeg i provinsen Manitoba
Consulate of Sweden
692 Mission Street
Winnipeg, MB R2J 0A3
Canada
winnipeg@swedishconsulates.ca

Meny - Kanadensare
Till förstasidan på www.kanadensare.seHögst upp på sidanLängst ned på sidan
KulKanoterMänniskorNyheter